//////

Monthly Archives: Listopad 2011

Wielkie zalety biznesplanu

Każde nowo powstające przedsiębiorstwo powinno mieć własny biznesplan. Niektórzy pewnie zastanawiają się co to takiego? Otóż każdy pomysł na własny biznes musi być odpowiednio przeanalizowane w celu zobaczenia czy pomysł jest trafny czy też nie. Określone w nim zostają finanse, zagrożenia oraz cele, które pomogą ocenić trafność biznesu. Cała ekonomia jest przecież analizowana każdy możliwy sposób, wzorując się na takim rodzaju postępowania dobrze jest zrobić własny biznesplan zanim podejmiemy działania wprowadzające w życie nasza firmę. Warto jest uczyć się z porażek innych, którzy to określili swój pomysł za genialny i bez namysłu wzięli kredyt na firmę i zaczęli tworzyć własny biznes, gdzie po roku okazuje się, że pomysł nie miał racji bytu w aktualnym stanie gospodarki. Tak to już bywa kiedy podchodzimy do zakładania firmy w sposób nieprofesjonalny. Jeżeli sami nie potrafimy zrobić biznesplanu, są na rynku firmy, które za pewną opłatę zrobią to za nas. Znacznie pomoże to w wdrażaniu się w rynek i jego nieskończone możliwości.

Coraz więcej na rynku kart zbliżeniowych

Z każdym miesiącem na naszym rynku bankowym pojawia się coraz więcej kart płatniczych, tak zwanych zbliżeniowych – czyli do robienia zakupów nie jest potrzebne wprowadzanie karty do czytnika i wstukiwanie PIN-u. Obecnie tego rodzaju karty stanowią już jedna trzecią wszystkich pozostających w obiegu kart płatniczych i debetowych – pod koniec I kwartału 2012 roku ich liczba na rynku przekroczyła 10 milionów egzemplarzy. Banki bardzo chętnie wydają tego rodzaju karty, blisko 90 procent wydanych dotychczas kart zbliżeniowych są to karty przedpłacone oraz debetowe, pozostałe to karty kredytowe. Coraz więcej banków wprowadza na rynek karty zbliżeniowe w niestandardowej postaci, na przykład karty te mają postać zegarków, breloczków czy specjalnych naklejek, przytwierdzanych na przykład do portfela. Jednak co bardziej konserwatywni klienci banków nie przepadają za tą formą kart – chodzi o karty zbliżeniowe – i bronią się przed tym jak mogą, nawet posuwając się do specjalnego uszkodzenia elementu karty odpowiadającego za transakcję zbliżeniową. Jednak w Polsce nie było jeszcze przypadku kradzieży danych z powodu tego rodzaju regulowania płatności czy dokonywania zakupów.

Rodzinny biznes – sukces czy porażka?

Stara zasada ekonomii głosi, iż z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. Temu stereotypowi dość namacalnie przeczą jednak miliony zysków, jakie generują rodzinne firmy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż znane nam marki są na przykład dziełem braci lub ojca i syna, czy dwóch sióstr albo pary małżeńskiej. Oczywiście biznes ze współmałżonkiem należy do tych najbardziej narażonych na ryzyko rozpadu z wszystkim znanych powodów. Tym, co może być przyczyną biznesowego powodzenia firmy prowadzonej przez osoby ze sobą spokrewnione, jest posiadanie już na wstępie poczucia, iż firma jest wspólnym dobrem, a sukces każdej jednostki jest sukcesem wspólnym. Jeżeli nasza siostra lub brat wynegocjuje atrakcyjny kontrakt będziemy się cieszyć z jego sukcesu, a nie spoglądać z zazdrością na to, że to właśnie on czy ona zabłysnął na tle zespołu. Ważnym elementem dobrego biznesu jest zaufanie. W rodzinie ono jest od początku, przeważnie nie trzeba go budować od zera. Firma rodzinna od początku swojego istnienia stoi na solidnych fundamentach.