//////

Monthly Archives: Luty 2012

Finansowe zdolności młodych ludzi

Wejście w dorosłe życie jest dosyć trudnym momentem, zwłaszcza od strony finansowej. Naturalnie, bardzo często zdarza się tak, że nadopiekuńczy rodzice cały czas chcą wspomagać w tej kwestii swoje pociechy. W mniemaniu rodziców jest to dobry krok i bardzo pomocny. Jednakże na dłuższą metę okazuje się, że z roku na rok dziecko staje się coraz bardziej dorosłe, samo zakłada rodzinę i wciąż jego sytuacja finansowa jest w opłakanym stanie, bo ma tę świadomość, że mama i tata zawsze pomogą. Taka świadomość jest dobra, ale jej nadmierne wykorzystywanie prowadzi do pewnej niepełnosprawności ekonomicznej. Dorosłe życie ma w końcu uczyć odpowiedzialności, rozwagi i rozsądku, przede wszystkim w sferze finansowej. Rodzice mają wtedy być kołem ratunkowym, a nie całym jachtem. W perspektywie czasu najlepiej startują w dorosłe życie ci młodzi ludzie, którzy za wszelką cenę chcą zrobić studia, a rodziców nie stać na ich opłacenie. Tacy studenci już w trakcie tych kilku lat na uczelni doskonale nauczą się radzić sobie finansowo.

Księgowość dla twojej firmy

Żadna firma nie mogłaby działać bez księgowości – potrzebne są przecież comiesięczne rozliczenia z urzędem skarbowym oraz klientami i biznesowymi partnerami. Wiąże się z tym niestety wiele problemów, dotykających zwłaszcza właścicieli małych i średnich firm – zatrudnienie etatowej księgowej jest przecież sporym wydatkiem. Zostają zawsze biura księgowe, jednak i one mogą być nieopłacalne dla jedno lub kilkuosobowych firm, których przecież powstaje i działa coraz więcej. Co mają robić ich właściciele. Na pewno bardzo interesującym rozwiązaniem będzie skorzystanie z księgowości online. Pod tą nazwą kryje się rodzaj informatycznych systemów, dzięki którym możemy znacznie zmniejszyć wydatki naszej firmy – dostęp do nich jest wszak bardzo tani, kilka razy tańszy od usług żywych księgowych. Przedsiębiorca, który decyduje się na korzystanie z takiego właśnie rodzaju systemu musi samodzielnie wprowadzić do niego wszystkie wymagane dane, a ten dokona za niego wszystkich niezbędnych obliczeń oraz sporządzi rozmaite dokumenty.

Wizja i cel działalności gospodarczej to podstawa przetrwania

Każdy przedsiębiorca, aby móc myśleć o sukcesie we współczesnej gospodarce musi posiadać wizję oraz precyzyjnie określony cel funkcjonowania. Sprawdź jak go poprawnie skonstruować oraz jak możesz wykorzystać te proste zasady nawet jeżeli nie jesteś przedsiębiorcą. W pierwszej kolejności zrozum, że cel musi istnieć fizycznie. Powinieneś go zapisać. Najważniejsze elementy związane z jego kreowaniem to realność, dobre umieszczenie w czasie. Musi być też mierzalny, a do tego ambitny tak, abyś w trakcie jego realizacji nie zrezygnował z niektórych założeń, bo wydadzą ci się zbyt banalne. Tak określony cel stanowi podstawę do wykreowania ogólnej wizji przedsiębiorstwa. Z pewnością zainteresuje cię fakt, że firmy posiadające dobrze określone obszary tego typu funkcjonują o wiele lepiej od konkurencji, która o nie zupełnie nie dba. Firma jest pewnego rodzaju organizmem i jeżeli nie wie dokąd idzie wtedy pracownicy mogą stać się mocno nieefektywnie, a każde działanie prędzej czy później się rozsypie. Należy stwierdzić, że dobrze skonstruowany cel pomaga odnosić wielkie sukcesy. Należy go bardzo dokładnie przemyśleć, ponieważ tkwi w nim nieograniczona potęga.

Ryzyko inwestycji istnieje zawsze

Każdy inwestor informowany jest o możliwości poniesienia straty i nawet jeżeli poczuje się prawdziwie oszukany nie ma praktycznie szans na wszczęcie jakiegokolwiek postępowania egzekucyjnego przeciwko firmie, w którą zainwestował swoje ciężko zarobione pieniądze i oczywiście je stracił. Ryzyko inwestycyjne istnieje zawsze, ale trzeba zrobić wszystko, żeby go sobie nadmiernie nie zwiększać. Akcje kuszą jednak szybkimi zyskami i wielu inwestorów daje się nabierać na niesamowite oferty i inwestycje, które nierzadko kończą się klapą. Bardzo ważna jest świadomość w jakim celu się inwestuje. Jeżeli spekulujesz oszczędnościami całego życia wybór spółki powinien być poprzedzony bardzo wnikliwą analizą i co najważniejsze ustaleniem punktu wyjścia w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynku. Może zdarzyć się tak, że jesteś ryzykantem i masz wolny kapitał, którym możesz się „bawić”. Wtedy oczywiście większe ryzyko jest wskazane. Niezależnie jednak, w której charakterystyce się odnajdujesz zawsze ustal limit straty i kieruj się podstawowymi zasadami inwestowania. To umożliwi ci osiągnięcie spokoju emocjonalnego niezbędnego do dokonywania właściwych transakcji.